CD

Kuřárna v blázinci

2017

divider

Cena 300 Kč + poštovné

Páté CD osobité české šansoniérky Zlatky Bartoškové Kuřárna v blázinci je věnováno téměř zapomenutému moravskému básníkovi Josefu Řičánkovi, jehož písňové texty jsou základem celé desky. Po té, co se Zlatka setkala s jeho tvorbou, došlo k okamžitému „souznění duší“ a Zlatka se rozhodla některé Josefovy písňové texty zhudebnit. Zároveň s deskou vydává u příležitosti autorových nedožitých 70. narozenin také stejnojmennou knížku, která je výběrem básní a písňových textů z jediné vydané básnické sbírky Josefa Řičánka se symbolickým názvem Cesty do kopce.

„ CD i knížka jsou pozdrav Pepovi někam nahoru a poděkování za to, že tu byl a jaký byl. Bohužel jsme se nikdy nepotkali, ale při práci na písních s jeho texty jsem cítila, jako by u toho byl také “, říká s úsměvem sama zpěvačka. Zlatka Bartošková si svoji pěveckou dráhu doslova vyvzdorovala na osudu. Nikdy nebyla dítětem štěstěny a snad právě proto jí posluchač věří každé slovo. Ať už zpívá o lásce, bolesti, či snech. V tomto projektu se tak setkávají dvě umělecké osobnosti, jejichž cesty v životě skutečně většinou vedly a vedou do kopce. V případě Josefa Řičánka pak díky jeho tělesnému postižení vlastně doslova.

V případě Josefa Řičánka doslova, neboť jeho tělesné postižení nenávratně poznamenalo celou jeho životní cestu. Přesto ve své tvorbě na osud v podstatě nehartusí, občas zakleje, ale především s obrovskou fantazií a laskavostí srdce tvoří. Píše básně, písňové texty, pohádky (Pohádky pro princeznu Paulu, sbírka pohádek, Akademické nakladatelství CERM, Brno). Byl iniciátorem mnoha poetických pořadů i významným členem rousínovského divadelního souboru Anakreón a spolupracoval také s vyškovským amatérským divadelním souborem Netrdlo. Celá jeho tvorba je tematicky postavena na osobní výpovědi, obrázcích ze života, ve kterých se nevyhýbá ani nejtěžším věcem a občas si nebere servítky. Tím vším jsou verše i texty Josefa Řičánka nanejvýš opravdové.

Autory dalších písní jsou  textaři a básníci Jarmila Hannah Čermáková, Kamil Marcel Hodáček, Rostislav Černý, a skladatelé a aranžéři Jiří Toufar, Petr Ožana, Iryna Rusanovyčová a Radim Linhart.